Fellowes I-Spire Series™ Lumbar Cushion – Gray
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Back Support |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyurethane Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 93116 |
| Product Name | I-Spire Series Lumbar Cushion |
| Product Line | I-Spire Series |
| Application/Usage | Indoor |
| Manufacturer Part Number | 9311601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lumbar cushion, a part of Fellowes I-Spire Series, supports your lower back for enhanced comfort while seated and helps reduce back tension. The adjustable strap with durable plastic buckle holds lumbar cushion in place, while the breathable mesh fabric enhances personal comfort. Washable cushion features a rubberized plastic base and polyurethane foam covered in mesh fabric.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
Fellowes I-Spire Series™ Lumbar Cushion – Gray
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Back Support |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyurethane Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 93116 |
| Product Name | I-Spire Series Lumbar Cushion |
| Product Line | I-Spire Series |
| Application/Usage | Indoor |
| Manufacturer Part Number | 9311601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lumbar cushion, a part of Fellowes I-Spire Series, supports your lower back for enhanced comfort while seated and helps reduce back tension. The adjustable strap with durable plastic buckle holds lumbar cushion in place, while the breathable mesh fabric enhances personal comfort. Washable cushion features a rubberized plastic base and polyurethane foam covered in mesh fabric.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
Fellowes I-Spire Series™ Lumbar Cushion – Gray
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Back Support |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyurethane Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 93116 |
| Product Name | I-Spire Series Lumbar Cushion |
| Product Line | I-Spire Series |
| Application/Usage | Indoor |
| Manufacturer Part Number | 9311601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lumbar cushion, a part of Fellowes I-Spire Series, supports your lower back for enhanced comfort while seated and helps reduce back tension. The adjustable strap with durable plastic buckle holds lumbar cushion in place, while the breathable mesh fabric enhances personal comfort. Washable cushion features a rubberized plastic base and polyurethane foam covered in mesh fabric.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |









