Kensington Memory Foam Backrests – Black
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Back/Seat Rest |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13.3" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 4.4" |
| Brand Name | Kensington |
| Features | Adjustable Strap |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Memory Foam Backrests |
| Manufacturer Part Number | 82025 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-density memory cells in Visco elastic foam help relieve back discomfort. Temperature and pressure-sensitive foam molds to the body's contour and provides maximum support. Originally developed by NASA to relieve astronauts of G-Force experience during takeoff. Seat rest features leatherlike bottom to reduce movement on chair. Back rest easily adjusts to fit almost any chair back.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









