Fellowes Futura Presentation Covers

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Fellowes Futura Presentation Covers – 11″ Height x 8.5″ Width x 0.1″ Depth – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – Rectangular – Black – Polypropylene – 25 / Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Binding Cover |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Futura Presentation Covers |
| Product Line | Futura |
| Application/Usage | Binding |
| Manufacturer Part Number | 5224901 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Futura Binding Covers are made of premium, heavyweight, polypropylene material. Do not use with thermal binding systems. Covers are unpunched to adapt to other binding system.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |




