Fellowes AutoMax™ 200C Auto Feed Shredder – Non-continuous Shredder – Cross Cut – 10 Per Pass – for shredding Staples, Paper Clip, Credit Card, CD, DVD, Junk Mail, Paper – 0.156″ x 1.500″ Shred Size – P-4 – 11 ft/min – 9″ Throat – 12 Minute Run Time – 25 Minute Cool Down Time – 8.50 gal Wastebin Capacity – 477.25 W – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year product and service warranty plus 7-year cutter warranty</p> |
| Motor Power | 477.25 W |
| Shred Speed | 11 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Shredding Item | Paper |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Recommended Number Of Users | 1 |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 25 Minute |
| Maximum Run Time | 12 Minute |
| Wastebin Capacity | 8.50 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 21.3" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 20" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Jam Stop |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 200C |
| Product Name | AutoMax 200C Auto Feed Shredder |
| Product Line | AutoMax |
| Throat Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | 4653501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Cross-cut shredder delivers automatic shredding for personal use and maximum productivity. It shreds up to 200 sheets automatically or up to 10 sheets manually into 5/32" x 1-1/2" cross-cut particles (Security Level P-4). Maximum runtime is 12 minutes on with 25 minutes off. AccuFeed System provides fast automatic shredding for medium usage. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared work spaces. The energy-saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity. Recommended for one user, the 200C also offers an innovative touch screen with backlit LEDs and convenient, 8.5 gallon pullout bin <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1027900730.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Automatic shredding for personal use and enhanced productivity</li><li>200 sheet automatic and 10 sheet manual shredding capacity</li><li>Maximum run time: 12 min on / 25 min off</li><li>AccuFeed&trade, System provides fast automatic shredding for medium usage</li><li>Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs</li><li>SilentShred&trade, offers ultra-quiet performance for shared workspaces</li><li>Energy saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity</li><li>Innovative touch screen technology with back-lit LEDs</li><li>Shreds documents into 5/32" x 1-1/2" cross-cut particles (Security Level P-4)</li><li>Safely shreds Staples, Paper Clips, Credit Cards, CDs/DVDs and Junk Mail</li><li>8.5 gallon pull-out bin</li><li>For 1 user</li><li>2-year product and service warranty plus 7-year cutter warranty</li><li>22-3/16" x 13-5/8" x 20"</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 33.95 lb |












