Fellowes 6 Compartment Shelf Organizer

Login to View Prices
Fellowes 6 Compartment Shelf Organizer – 6 Compartment(s) – Compartment Size 2.63″ x 11″ x 13″ – 18″ Height x 11.9″ Width x 13.3″ Depth – Desktop – Sturdy – 60% Recycled – Purple – Corrugated Paper – 1 Each
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Desk Shelf |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Compartment Height | 2.63" |
| Compartment Width | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 13" |
| Total Number Of Compartments | 6 |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Corrugated Paper |
| Placement | Desktop |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 18" |
| Width | 11.9" |
| Depth | 13.3" |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | 6-Compartment Shelf Organizer |
| Application/Usage | Art Project |
| Manufacturer Part Number | 3381201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Bankers Box 6-Shelf Organizer stores, protects and organizes printouts, art supplies, reading materials and assignments in the classroom. Design features a sturdy multilayer construction and easy assembly. Organizer is made with a high percentage of recycled content.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Internal Dimension: 2.63 x 11.00 x 13.00</p> |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |









