Feeling Heads Expression Set, Assorted Colors, 5/Set, 10 Sets/Carton
Login to View Prices
Five fun faces to squish and help express different feelings. Feeling heads are a great tool to help open up communication about one’s emotions and to relieve stress. A great tool for schools, therapy, work and home. Five different expressions come with each set: Happy, Sad, Disgusted, Shocked and Anxious. Helps both children and adults to get in touch with their emotions.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 5.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 10.00 × 6.00 in |
| Color(s) | Assorted |
| Depth | 3.5" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Assortment | Brown |
| Use Scenario | Communication Aid |
| Material Type | Plastic |
| Color Family | Multicolor |
| Height | 3.6" |
| Width | 2" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Classroom Aid Type | Manipulative Resource |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Classroom Management Materials |
| UPC | 634901008959 |
| MPN | 89510 |
| Brand | TPG Creations™ |














Reviews
There are no reviews yet.