Fastener Folder with Divider, 0.75″ Expansion, 1 Divider, 4 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 50/Box
Login to View Prices
82 in stock
Elevate your document organization effortlessly with Smead Fastener File Folders. Enjoy quick access to your files, maintaining a tidy setup with these expandable reinforced end tab folders. Streamline your filing process, save time, and bring order to your space. Choose Smead for efficient, reliable, and responsible document organization. With a legacy spanning over a century, Smead has consistently emphasized the importance of family heritage, seamlessly weaving their rich history into their present identity. Driven by an unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead leads the way in innovation to provide genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. Ideal for home, office or classroom use. Contain post-consumer recycled.
Additional information
| Weight | 7.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.75 × 10.38 × 5.06 in |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Cover Color | Manila |
| Color Family | Manila |
| Divider Material | 11-pt Manila |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Total Number of Dividers | 1 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Folder Size | Letter |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Divider Color | Manila |
| Divider Fastener Capacity | 2" |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Cover Fastener Capacity | 1" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 086486342209 |
| MPN | 34220 |
| Brand | Smead |
















Reviews
There are no reviews yet.