FasTab TUFF Hanging Pockets, Letter Size, 1/3-Cut Tabs, Moss, 9/Box
Login to View Prices
FasTab® hanging pockets have built-in heavy-duty reinforced tabs permanently attached to the folder. No assembly is required. They are easy to label by either handwriting directly on the tab or applying self-adhesive labels. TUFF® construction is reinforced at critical wear points with tear-resistant material. Full-height sides secure small or loose items. Die cut handles allow for easy lifting and transporting. Extra capacity accommodates storing bulky documents.
Additional information
| Weight | 3.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.19 × 10.44 × 4.06 in |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Green |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Max Folder Expansion | 5.25" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Fasteners per Folder | 0 |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| Folder Material | 11-pt Stock |
| Folder Size Type | Letter |
| Compartments per Folder | 1 |
| Dividers per Folder | 0 |
| File Tab Position | Assorted |
| Global Product Type | Hanging File Folders |
| Folder Color | Moss |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 086486642248 |
| MPN | 64224 |
| Brand | Smead |














Reviews
There are no reviews yet.