EZWring RinseClean Spin Mop System, Blue/White Microfiber Head, Up to 51″ Adjustable Red/Gray Handle
Login to View Prices
Revolutionize your cleaning routine with the O-Cedar EasyWring RinseClean Spin Mop – experience clean water every rinse. Featuring an innovative 2-tank bucket system that separates clean and dirty water, you can enjoy consistently fresh water and even cleaner floors. Thanks to the foot-activated pedal, hands-free wringing and powerful microfiber mop head, it removes over 99% of bacteria using just water. A complete game-changer in mopping.Package Includes: Spin Mop; Handle; Bucket SystemNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.77 × 19.37 × 12.48 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Spin Mop Systems |
| Handle Length | Up to 51" |
| Mop Head Style | Microfiber Spin Mop |
| Package Includes | Bucket System |
| Handle Color | Red/Gray |
| For Use With | O-Cedar® RinseClean Refill FHD172092PK |
| Mop Head Color | Blue/White |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Ship Class Code | B |
| Application | Floor Maintenance |
| Mop Head Material | Microfiber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 810020411829 |
| MPN | 168534EA |
| Brand | O-Cedar® |


















Reviews
There are no reviews yet.