ExtremEdge Titanium Bent Scissors, 9″ Long, 4.5″ Cut Length, Offset Gray/Yellow Handle
Login to View Prices
The high performance patented titanium bonded blades provides three times the strength of classic stainless steel blades and they stay sharp and effective even after long use. The redesigned ergonomic handle provides maximum comfort during use. This will be the last scissor you will ever need.
Additional information
| Weight | 0.3820 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 4.25 × 1.00 in |
| Scissor Tip Type | Rounded |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissors Cut Length | 4.5" |
| Overall Length | 9" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Scissors Handle Type | Offset |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Left/Right Hand Use | Right |
| Blade Material | Titanium |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577146693 |
| MPN | 14669 |
| Brand | Westcott® |












Reviews
There are no reviews yet.