Extreme Hold Anti Freeze Hair Spray, 2 oz Spray Bottle, 24/Carton
Login to View Prices
Our unique formulas in this Extra Hold Hairspray are the results of years of scientific research. Every ingredient is carefully selected to ensure your hair receives the best possible care. Our TRESemmé policy also prohibits animal testing for our hair products and the ingredients used in them anywhere in the world.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.94 × 6.00 × 5.63 in |
| Volume Capacity | 2 oz |
| Personal Care Product Type | Hair Spray |
| Global Product Type | Hairspray |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Active Ingredient | Linalool |
| Scent | Citrus |
| Product Packaging | Spray Bottle |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 022400013619 |
| MPN | 62770201 |
| Brand | TRESemme® |













Reviews
There are no reviews yet.