ExtraMark Power Tape, 0.63″ x 12 ft, Steel, Yellow/Black
Login to View Prices
Tape measure features fractional marks to make measuring easy. Rubberized cover with comfort grip. Positive lock holds blade securely. Includes belt clip.
Additional information
| Weight | 0.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.60 × 3.80 × 5.00 in |
| Blade Color | Yellow |
| Scaling System | Standard |
| Graduations | 1/8" |
| Case Color(s) | Black/Orange |
| Case Material | Rubber |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Blade Width | 5/8" |
| Ship Class Code | A |
| Blade Length | 12 ft |
| Global Product Type | Locking Tape Measures |
| Tape Measure Type | Locking Rule |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 076812950079 |
| MPN | 95007 |
| Brand | Great Neck® |


















Reviews
There are no reviews yet.