Extra-Wide Expanding Wallet, 5.25″ Expansion, 1 Section, Flap/Elastic Cord Closure, Letter Size, Redrope, 10/Box
Login to View Prices
18 in stock
SKU:
PFX73186BX
Categories: File Folders, Portable & Storage Box Files, Office
This Pendaflex expanding wallet features an extra-wide construction. The wallet is wide enough for use with standard file folders. Features an extra-wide expansion to accommodate large documents.
Additional information
| Weight | 4.7920 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.68 × 10.15 × 3.78 in |
| Width | 12.38" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size | Letter |
| Ship Class Code | M |
| Expansion Per Pocket | 5.25" |
| Green Information | Made from 10% recycled fiber with at least 10% post-consumer recycled content. |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Color(s) | Redrope |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Material(s) | Redrope |
| Number of File Pockets | 1 |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Special Features | Letter-Size—Holds over 1,100 sheets of paper. |
| Color Family | Brown |
| Height | 10" |
| UPC | 078973731863 |
| MPN | 73186 |
| Brand | Pendaflex® |
Be the first to review “Extra-Wide Expanding Wallet, 5.25″ Expansion, 1 Section, Flap/Elastic Cord Closure, Letter Size, Redrope, 10/Box” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.