Extra-Heavy Recycled Pressboard End Tab Folders, Straight Tabs, Legal Size, 2″ Expansion, Gray-Green, 25/Box
Login to View Prices
128 in stock
SKU:
SMD29210
Categories: File Folders, Portable & Storage Box Files, Office
These tough, heavyweight end tab folders resist wear and tear. Accordion pleat tear-resistant gusset expands to hold large amounts of paperwork. Ideal for bulky, heavily-used files. Made of 25 point heavy duty pressboard stock for superior durability. Features straight-cut tab great for straight line filing.
Additional information
| Weight | 7.3890 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 10.31 × 3.00 in |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Style | End Tab |
| File Tab Cut | Straight |
| File Folder Size Type | Legal |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| Color Family | Green |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color | Gray-Green |
| File Tab Material | 25-pt Pressboard |
| File Folder Material | 25-pt Pressboard |
| File Tab Color | Gray-Green |
| File Folder Expansion | 2" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 70% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| File Folder Width | 15.25" |
| UPC | 086486292108 |
| MPN | 29210 |
| Brand | Smead |
Be the first to review “Extra-Heavy Recycled Pressboard End Tab Folders, Straight Tabs, Legal Size, 2″ Expansion, Gray-Green, 25/Box” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.