Expanding Portfolio, 5.25″ Expansion, 1 Section, Elastic Cord Closure, Legal Size, Black
Login to View Prices
106 in stock
SKU:
PFX82014
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Generously-sized portfolio expands along with your project providing versatile and safe storage for files and papers. Textured polypropylene is 20 times stronger than paper based material. Elastic cord closure.
Additional information
| Weight | 0.5480 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.40 × 10.40 × 1.50 in |
| Tab Cut | None |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Color(s) | Black |
| Height | 10.5" |
| Width | 16.25" |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Size | Legal |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 1 |
| Tab Type | Tabless |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 089612820145 |
| MPN | 82014EE |
| Brand | Pendaflex® |
Be the first to review “Expanding Portfolio, 5.25″ Expansion, 1 Section, Elastic Cord Closure, Legal Size, Black” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.