Expanding Poly File Jackets, 1 Section, Straight Tab, Letter Size, Assorted, 10/Pack
Login to View Prices
Help protect documents from potential damage by storing them in these sturdy file pockets. Durable plastic construction offers moisture- and tear-resistance, while the open top makes accessing frequently referenced reports, forms and memos simple. Convenient sizing accepts standard letter-size pages, providing versatile organization options. These Universal® letter-size expanding plastic file pockets come in assorted hues so you can color-code important paperwork.
Additional information
| Weight | 0.9740 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.73 × 9.53 × 1.00 in |
| Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Yellow |
| Width | 11.73" |
| Expansion | 1" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Number of Sections | 1 |
| Size | Letter |
| Global Product Type | File Jackets, Top Tab |
| Ship Class Code | M |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Height | 9.53" |
| Tab Cut | Straight |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547980361 |
| MPN | UNV50750 |
| Brand | Universal® |













Reviews
There are no reviews yet.