Examination Blue Books, Wide/Legal Rule, Blue Cover, (8) 11 x 8.5 Sheets, 500/Carton
Login to View Prices
132 in stock
SKU:
ROA77517CS
Categories: Notebooks & Binders, SCHOOL SUPPLIES
Use these booklets for exams, essays and short assignments. Each book is produced with smooth 15 lb white writing paper and has wide ruled blue horizontal lines with a red margin. This examination book has a flexible blue stapled cover.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 40.3900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.50 × 11.25 × 8.75 in |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 11 x 8.5 |
| Sheets per Book/Journal | 8 |
| Book Width | 8.5" |
| Book-Spine Length | 11" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Dated/Undated | Undated |
| Number of Pockets | 0 |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Cover Color | Blue |
| Back-Cover Material | 50 lb Offset Weight Paper Stock |
| Front-Cover Material | 50 lb Offset Weight Paper Stock |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Blue |
| Book-Binding Type | Stapled |
| Global Product Type | Exam Books |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 40170972775171 |
| MPN | 77517 |
| Brand | Roaring Spring® |
Be the first to review “Examination Blue Books, Wide/Legal Rule, Blue Cover, (8) 11 x 8.5 Sheets, 500/Carton” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.