Exact Vellum Bristol Cover Stock, 67 lb Bristol Weight, 8.5 x 11, Yellow, 100/Pack
Login to View Prices
78 in stock
SKU:
GPC8133882338
Categories: Office, Paper & Printable Media
Exact Vellum Bristol is perfect for all medium to heavyweight applications-especially direct mail, greeting cards and business reply cards. The semi-smooth finish is a favorite of paper crafters. Guaranteed performance in laser and inkjet printers. Acid-free for archival quality.
Additional information
| Weight | 4.8330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.14 × 8.59 × 2.25 in |
| Paper/Media Color(s) | Yellow |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type | Cover Stock |
| Ship Class Code | L |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Sheets Per Unit | 100 |
| Paper Grade (gsm) | 147 gsm |
| Paper Finish | Vellum Bristol |
| Paper Basis Weight (lb) | 67 lb Bristol |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Color Family | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 759598823385 |
| MPN | 81338 / 82338 |
| Brand | Neenah Paper |
Be the first to review “Exact Vellum Bristol Cover Stock, 67 lb Bristol Weight, 8.5 x 11, Yellow, 100/Pack” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.