EverLife Light Use Chair Mat for Flat to Low Pile Carpet, Rectangular with Lip, 36 x 48, Clear
Login to View Prices
High-quality task chair mat is ideal for home and light office applications. Exclusive AnchorBar® cleats hold the mat firmly in place, yet are gentle on both your carpet and fingers. Straight edge.
Additional information
| Weight | 7.1900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 35.00 × 0.25 in |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Special Features | For Flat to Low Pile Carpet |
| Application | Flat to Low Pile Carpets up to 0.25" thick (including padding) |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 48" |
| Backing Type | Cleated |
| Material(s) | Vinyl |
| Lip Size (W x L) | 20 x 10 |
| Mat Surface | Smooth |
| Shape | Rectangular with Lip |
| Mat Style | Rectangular with Lip |
| Width | 36" |
| Backing Material | Vinyl |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012544200235 |
| MPN | 120023 |
| Brand | ES Robbins® |

















Reviews
There are no reviews yet.