EverLife Light Use Chair Mat for Flat Pile Carpet, Rectangular, 36 x 44, Clear
Login to View Prices
119 in stock
SKU:
ESR121821
Categories: Chair Mats & Floor Mats, Furniture
High-quality task chair mat is ideal for home and light office applications. Exclusive AnchorBar® cleats hold the mat firmly in place, yet are gentle on both your carpet and fingers. Straight edge.
Additional information
| Weight | 9.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.00 × 36.00 × 0.09 in |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Length | 44" |
| Backing Type | Cleated |
| Material(s) | Vinyl |
| Mat Surface | Smooth |
| Width | 36" |
| Backing Material | Vinyl |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Mat Style | Rectangular |
| Special Features | For Flat Pile Carpet |
| Thickness | 98 mil |
| Application | Flat Pile Carpets up to 0.13" thick (including padding) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012544018977 |
| MPN | 121821 |
| Brand | ES Robbins® |
Be the first to review “EverLife Light Use Chair Mat for Flat Pile Carpet, Rectangular, 36 x 44, Clear” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.