EverLife Chair Mat for Hard Floors, Light Use, Rectangular with Lip, 45 x 53, Clear
Login to View Prices
Engineered for high performance and a smooth effortless roll. Clear mat designed to preserve and protect the beauty of laminate, wood, tile and other hard flooring. Protects against wear and tear from chair casters. Straight edge.
Additional information
| Weight | 12.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 40.00 × 0.25 in |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Application | Hard Floors (Light Use) |
| Special Features | Light Use—Smooth surface. |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Lip Size (W x L) | 25 x 12 |
| Width | 45" |
| Material(s) | Vinyl |
| Mat Surface | Smooth |
| Shape | Rectangular with Lip |
| Mat Style | Rectangular with Lip |
| Backing Type | Smooth |
| Backing Material | Vinyl |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Length | 53" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012544318039 |
| MPN | 131823 |
| Brand | ES Robbins® |













Reviews
There are no reviews yet.