EverLife Chair Mat for Hard Floors, Heavy Use, Rectangular, 60 x 96, Clear
Login to View Prices
Engineered for high performance and a smooth effortless roll. Clear mat designed to preserve and protect the beauty of laminate, wood, tile and other hard flooring. Protects against wear and tear from chair casters. Straight edge.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 33.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 64.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Mat Surface | Textured |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Application | Hard Floors (Heavy Use) |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Material(s) | Vinyl |
| Special Features | Heavy Use—Textured surface. |
| Backing Type | Smooth |
| Backing Material | Vinyl |
| Thickness | 0.11" |
| Length | 96" |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Mat Style | Rectangular |
| Width | 60" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012544328311 |
| MPN | 132831 |
| Brand | ES Robbins® |















Reviews
There are no reviews yet.