EverLife Chair Mat for Extra High Pile Carpet, 36 x 48, Clear
Login to View Prices
Extend the life of your extra high pile carpet by protecting against chair caster wear and tear. The perfect addition to your workspace, EverLife® chair mats provide a smooth surface that enhances ergonomic comfort by allowing your rolling office chair to move freely. Easy to handle, this chair mat features rounded AnchorBar® cleats (studs) that hold your mat in place and are gentle on carpets and hands (no sharp spikes). EverLife® chair mats are made with durable vinyl that is GREENGUARD Gold Certified for low chemical emissions to promote a healthier workspace. Designed for use on carpeted surfaces only, do not use on hard floors.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 19.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.00 × 8.00 × 8.00 in |
| Mat Surface | Textured |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Backing Type | AnchorBar Cleats |
| Disclaimer Statement | For use on carpeted surfaces only, do not use on hard floors. |
| Application | Extra High Pile Carpets over 1" thick (including padding) |
| Thickness | 0.2" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Length | 48" |
| Material(s) | Vinyl |
| Width | 36" |
| Backing Material | Vinyl |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Mat Style | Rectangular |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012544240811 |
| MPN | 124081 |
| Brand | ES Robbins® |



















Reviews
There are no reviews yet.