Eveleen Outdoor Bistro Patio Table with Two Mocha Powder-Coated Polymer Barstools, 30″ Square, Mocha
Login to View Prices
Stylish and sturdy, Eveleen is designed to provide the perfect respite outdoors. With its contemporary design, the Eveleen chairs are a go-to option for creating a chic yet comfortable outdoor space. Constructed from durable aluminum and polywood slats, Eveleen is designed to withstand the elements.Package Includes: Mocha 30″ Square Polymer Table Top; 41″ Silver Aluminum Square Leg Table Base; (2) Mocha Powder-Coated Polymer 29.5″ Seat Height BarstoolsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 140.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.00 × 54.00 × 25.00 in |
| Height (Max) | 41" |
| Top Shape | Square |
| Package Includes | (2) Mocha Powder-Coated Polymer 29.5" Seat Height Barstools |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Silver |
| Top Color | Mocha |
| Base Type | Square Legs |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Thickness | 1" |
| Overall Depth | 30" |
| Base/Leg Material | Aluminum |
| Overall Width | 30" |
| Top Material | Polymer |
| Global Product Type | Outdoor Dining & Patio Tables |
| For Use With | KFI Studios Eveleen BR5601 Barstools |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Caster/Glide/Wheel | Glides |
| UPC | 840031925251 |
| MPN | 840031925251 |
| Brand | KFI Studios |










Reviews
There are no reviews yet.