Eurotech wau Guest Chair with Arms – Black Fabric Seat – Sled Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Sled |
| Back Style | Mesh |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 25.5" |
| Depth | 23.5" |
| Brand Name | Eurotech |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | wau Guest Chair with Arms |
| Product Line | wau |
| Manufacturer Part Number | 7055SB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dakota 2 Sled Base Guest Chair is made with a mesh back for increased airflow and breathable sitting. Padded seat is perfect for comfortable, prolonged sitting. Fabric material provides long-lasting use without sacrificing comfort. Sturdy, steel frame construction creates durable, stable seating. Armrests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 22.50 lb |
Eurotech wau Guest Chair with Arms – Black Fabric Seat – Sled Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Sled |
| Back Style | Mesh |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 25.5" |
| Depth | 23.5" |
| Brand Name | Eurotech |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | wau Guest Chair with Arms |
| Product Line | wau |
| Manufacturer Part Number | 7055SB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dakota 2 Sled Base Guest Chair is made with a mesh back for increased airflow and breathable sitting. Padded seat is perfect for comfortable, prolonged sitting. Fabric material provides long-lasting use without sacrificing comfort. Sturdy, steel frame construction creates durable, stable seating. Armrests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 22.50 lb |
Eurotech wau Guest Chair with Arms – Black Fabric Seat – Sled Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Sled |
| Back Style | Mesh |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 25.5" |
| Depth | 23.5" |
| Brand Name | Eurotech |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | wau Guest Chair with Arms |
| Product Line | wau |
| Manufacturer Part Number | 7055SB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dakota 2 Sled Base Guest Chair is made with a mesh back for increased airflow and breathable sitting. Padded seat is perfect for comfortable, prolonged sitting. Fabric material provides long-lasting use without sacrificing comfort. Sturdy, steel frame construction creates durable, stable seating. Armrests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 22.50 lb |
Eurotech wau Guest Chair with Arms – Black Fabric Seat – Sled Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Sled |
| Back Style | Mesh |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.5" |
| Width | 25.5" |
| Depth | 23.5" |
| Brand Name | Eurotech |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | wau Guest Chair with Arms |
| Product Line | wau |
| Manufacturer Part Number | 7055SB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dakota 2 Sled Base Guest Chair is made with a mesh back for increased airflow and breathable sitting. Padded seat is perfect for comfortable, prolonged sitting. Fabric material provides long-lasting use without sacrificing comfort. Sturdy, steel frame construction creates durable, stable seating. Armrests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 22.50 lb |



