Eurotech Europa Titanium Frame Executive Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – Titanium Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 17.70" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 18.50" |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 39.4" |
| Width | 22" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Titanium |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Knee Tilt |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Model | LE222TNM |
| Product Name | Europa Titanium Frame Executive Chair |
| Product Line | europa |
| Manufacturer Part Number | LE222TNM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Europa Mid Back Chair provides maximum comfort, control and design in top-quality leather. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Knee-tilt lets you tilt while keeping your feet on the floor by tilting the chair from a point close to the front of the seat. Seat-height adjustment permits you to set height to your desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Unique, titanium frame complements the black leather for a chic look. Five-star base with casters provides easy mobility. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>5 x Caster</li><li>1 x Base</li><li>1 x Seat Post</li><li>1 x Seat Post Cover</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Backrest</li><li>8 x Mechanism + Back Attachemtn Screw</li><li>2 x Armrest</li><li>10 x Armrest Screw</li><li>2 x Screw Cap</li><li>2 x Alien Wrench</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
Eurotech Europa Titanium Frame Executive Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – Titanium Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 17.70" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 23.50" |
| Back Width | 18.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25.5" |
| Frame Color | Titanium |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Model | LE111TNM |
| Product Name | Europa Titanium Frame Executive Chair |
| Product Line | europa |
| Manufacturer Part Number | LE111TNM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Europa High Back Chair provides maximum comfort, control and design in top-quality leather. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Knee-tilt lets you tilt while keeping your feet on the floor by tilting the chair from a point close to the front of the seat. Seat-height adjustment permits you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Five-star base with casters provides easy mobility. Unique, titanium frame complements the black leather for a chic look. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>5 x Caster</li><li>1 x Base</li><li>1 x Seat Post</li><li>1 x Seat Post Cover</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Backrest</li><li>8 x Mechanism + Back Attachemtn Screw</li><li>2 x Armrest</li><li>10 x Armrest Screw</li><li>2 x Screw Cap</li><li>2 x Alien Wrench</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 45 lb |
Eurotech Europa Titanium Frame Executive Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – Titanium Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 17.70" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 18.50" |
| Back Width | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 39.4" |
| Width | 22" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Titanium |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Knee Tilt |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Model | LE222TNM |
| Product Name | Europa Titanium Frame Executive Chair |
| Product Line | europa |
| Manufacturer Part Number | LE222TNM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Europa Mid Back Chair provides maximum comfort, control and design in top-quality leather. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Knee-tilt lets you tilt while keeping your feet on the floor by tilting the chair from a point close to the front of the seat. Seat-height adjustment permits you to set height to your desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Unique, titanium frame complements the black leather for a chic look. Five-star base with casters provides easy mobility. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>5 x Caster</li><li>1 x Base</li><li>1 x Seat Post</li><li>1 x Seat Post Cover</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Backrest</li><li>8 x Mechanism + Back Attachemtn Screw</li><li>2 x Armrest</li><li>10 x Armrest Screw</li><li>2 x Screw Cap</li><li>2 x Alien Wrench</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
Eurotech Europa Titanium Frame Executive Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – Titanium Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 17.70" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 23.50" |
| Back Width | 18.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25.5" |
| Frame Color | Titanium |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Model | LE111TNM |
| Product Name | Europa Titanium Frame Executive Chair |
| Product Line | europa |
| Manufacturer Part Number | LE111TNM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Europa High Back Chair provides maximum comfort, control and design in top-quality leather. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Knee-tilt lets you tilt while keeping your feet on the floor by tilting the chair from a point close to the front of the seat. Seat-height adjustment permits you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Five-star base with casters provides easy mobility. Unique, titanium frame complements the black leather for a chic look. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>5 x Caster</li><li>1 x Base</li><li>1 x Seat Post</li><li>1 x Seat Post Cover</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Backrest</li><li>8 x Mechanism + Back Attachemtn Screw</li><li>2 x Armrest</li><li>10 x Armrest Screw</li><li>2 x Screw Cap</li><li>2 x Alien Wrench</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 45 lb |
















