Eurotech Europa Executive Guest Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – Aluminum Frame – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Leather |
| Seat Width | 17.70" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 17.70" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 23.50" |
| Back Width | 18.50" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.4" |
| Width | 25" |
| Depth | 25.5" |
| Frame Color | Aluminum |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Model | LE833 |
| Product Name | Europa Executive Guest Chair |
| Product Line | Europa |
| Manufacturer Part Number | LE833BLK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Europa Guest Chair provides maximum comfort, control and design in top-quality leather. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Use armrests to sit in a comfortable, relaxed position. Aluminum base contrasts the black leather for a chic look. Unique, cantilever base adds an interesting addition to your waiting room, office space and more. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x Sled Base</li><li>4 x Sled Base Screw (8x25mm)</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Seat Frame</li><li>1 x Backrest</li><li>2 x Frame Screw (4x13mm)</li><li>4 x Seat Screw (8x25mm)</li><li>4 x Arm Screw (8x40mm)</li><li>2 x Armrest</li><li>1 x M5 Size Allen Wrench</li><li>1 x M6 Size Allen Wrench</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 36 lb |
Eurotech Europa Executive Guest Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – Aluminum Frame – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Leather |
| Seat Width | 17.70" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 17.70" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 23.50" |
| Back Width | 18.50" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 35.4" |
| Width | 25" |
| Depth | 25.5" |
| Frame Color | Aluminum |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Tilt Lock |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Model | LE833 |
| Product Name | Europa Executive Guest Chair |
| Product Line | Europa |
| Manufacturer Part Number | LE833BLK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Europa Guest Chair provides maximum comfort, control and design in top-quality leather. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Use armrests to sit in a comfortable, relaxed position. Aluminum base contrasts the black leather for a chic look. Unique, cantilever base adds an interesting addition to your waiting room, office space and more. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x Sled Base</li><li>4 x Sled Base Screw (8x25mm)</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Seat Frame</li><li>1 x Backrest</li><li>2 x Frame Screw (4x13mm)</li><li>4 x Seat Screw (8x25mm)</li><li>4 x Arm Screw (8x40mm)</li><li>2 x Armrest</li><li>1 x M5 Size Allen Wrench</li><li>1 x M6 Size Allen Wrench</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 36 lb |

