Eurotech Ergo Elite High Back Executive Chair – Black Mesh Seat – Black Back – Black Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Mesh |
| Seat Width | 19.90" |
| Seat Depth | 19.30" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.10" |
| Maximum Seat Height | 22.60" |
| Back Color | Black |
| Back Height | 28" |
| Back Width | 20.70" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.8" |
| Width | 26.4" |
| Depth | 26" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | Ergo Elite High Back Executive Chair |
| Product Line | Ergo Elite |
| Manufacturer Part Number | MF22ERGLT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The eurotech executive series gives you unique comfort, control, and design in top quality leather. Executive models have an array of specialized options, such as knee tilt and swivel tilt mechanisms, leather or poly covered arms, and frames with a touch of chrome or traditional black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 76 lb |
Eurotech Ergo Elite High Back Executive Chair – Black Mesh Seat – Black Back – Black Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Mesh |
| Seat Width | 19.90" |
| Seat Depth | 19.30" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.10" |
| Maximum Seat Height | 22.60" |
| Back Color | Black |
| Back Height | 28" |
| Back Width | 20.70" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1990-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 50.8" |
| Width | 26.4" |
| Depth | 26" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | Ergo Elite High Back Executive Chair |
| Product Line | Ergo Elite |
| Manufacturer Part Number | MF22ERGLT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The eurotech executive series gives you unique comfort, control, and design in top quality leather. Executive models have an array of specialized options, such as knee tilt and swivel tilt mechanisms, leather or poly covered arms, and frames with a touch of chrome or traditional black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 76 lb |











