Eurotech Apollo II Extended Height Stool – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20.90" |
| Seat Depth | 20" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 24.40" |
| Maximum Seat Height | 33.50" |
| Back Height | 20.50" |
| Back Width | 19.30" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Color | Black |
| Ergonomic | Yes |
| Casters | Yes |
| Height | 50.7" |
| Width | 27.2" |
| Depth | 25.2" |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | Apollo II Extended Height Stool |
| Product Line | apollo II |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | EHS5499 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Enjoy comfortable, ergonomic seating with this personalized Apollo II Stool. Seat-height adjustment sets seat height to your desired position relative to the floor. Waterfall seat features a sloping front cushion to reduce pressure on the back of your knees. Breathable, mesh back increases airflow. Ratchet backrest adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support and comfort. Width-adjustable and height-adjustable arms move in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Extended-height stool includes a footrest to prevent leg fatigue and discomfort. Five-star base with casters provides smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 55 lb |














