Essential Manual Hard Roll Towel Dispenser, 13.06 x 11 x 16.94, Black
Login to View Prices
The Scott® Essential* Towel Dispenser System is designed to provide long-lasting service, reducing disruptions and user complaints. Touchless dispensing reduces the spread of germs and creates a more hygienic environment. Battery-free dispenser provides long-lasting service with less necessary maintenance. Easy to reload in a few simple steps. Transparent dispenser allows you to check supply levels without opening dispenser.
Additional information
| Weight | 7.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.94 × 13.06 × 11.00 in |
| Width | 13.06" |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Depth | 11" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Color(s) | Black |
| Ship Class Code | C |
| Dispenser Capacity (text) | 950 ft Roll |
| For Roll Size | 1.75" |
| For Use With | Kimberly-Clark Professional* 02001, 54038 |
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| Global Product Type | Roll, Pull Towel Dispensers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Guarantee | Lifetime Guarantee |
| Height | 16.94" |
| UPC | 036000462531 |
| MPN | 46253 |
| Brand | Scott® |




















Reviews
There are no reviews yet.