ES6 Touch Free Hand Sanitizer Dispenser, 1,200 mL, 5.25 x 8.56 x 12.13, White
Login to View Prices
Built with 65 years of dispenser-engineering experience, the PURELL® ES6 Automatic Hand Sanitizer Dispenser is a durable and reliable solution that allows you to place hand sanitizer wherever it is needed. Research shows that 80 percent of people said seeing PURELL® products left them with a positive overall impression of a business, so make sure people have access to America’s #1 brand of hand sanitizer. This touch-free dispenser reduces contact points in your facility to help foster safe hygiene habits and a germ-free environment. Quickly and easily install the ES6 dispenser with the included adhesive tape or attach the mounting plate directly into the wall with included screws. Each dispenser comes with a drip tray that reduces maintenance and keeps the dispensing area clean. The ES6 system includes an optional locking feature that prevents tampering and refill misuse.Package Includes: Adhesive Mounting Tape and Screws; (4) C-Cell Batteries
Additional information
| Weight | 2.3300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.56 × 5.25 × 12.13 in |
| Depth | 8.56" |
| Holds | 1,200 mL |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Global Product Type | Automatic Hand Cleaner Dispensers |
| Mounting Details | Wall |
| Package Includes | (4) C-Cell Batteries |
| Height | 12.13" |
| Ship Class Code | B |
| Width | 5.25" |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| For Use With | PURELL® ES6 Hand Sanitizer Refills |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852285888 |
| MPN | 6420-01 |
| Brand | PURELL® |


















Reviews
There are no reviews yet.