Instantly set the height of your LCD for a more comfortable computing experience. With fingertip effort, raise or lower your LCD 5″ (13 cm), pan left/right, tilt forward/back and rotate your screen for portrait/landscape viewing.
- Display Stand offers practical and convenient storage and organization solution that is adaptable to your space
- With a maximum load capacity of 16 lb, it makes a perfect solution for display or mounting
- display stand – Perfect in size to make viewing extremely comfortable. Also, supports up to 24″
- Sturdy and long lasting display stand
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling look
- Made with durable and sturdy plastic
Additional information
| Dimensions | 15.90 in |
|---|---|
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Form Factor | Desktop |
| Product Line | Neo-Flex |
| Product Type | Display Stand |
| Product Color | Black,Silver |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 16 lb |
| Features | Easy to Clean,Ergonomic,Adjustable Tilt,360° Rotation,Pan,Comfortable,Durable |
| Maximum Adjustable Stand He | 5" |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Material | Plastic |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Application/Usage | Flat Panel |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 33-310-060 |
| Brand | Ergotron |












Reviews
There are no reviews yet.