Find your best view, save desk space and discover your most productive self, thanks to the LX Dual Side-by-Side Arm. This dual monitor mount is perfect for side-by-side or low angle views. Project wrapped up? Reclaim a space full of opportunities by folding the arms and pushing them aside during a much-needed screen break.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 39.90 lb
- Supports 27″ displays
Additional information
| Weight | 13.8900 lbs |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Maximum Load Capacity | 39.90 lb |
| Product Series | LX |
| Maximum Screen Size Support | 27" |
| Device Supported | Monitor |
| Compatibility | <p><b>Ergotron Workstation:</b></p> <ul> <li>WorkFit-T</li> <li>WorkFit-TL</li> </ul> |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Color | Matte Black |
| Number of Displays Supporte | 2 |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 45-245-224 |
| Brand | Ergotron |














Reviews
There are no reviews yet.