Ergotron Mounting Arm for Flat Panel Display – Polished Aluminum
Login to View Prices
This versatile arm can be used in a variety of applications: accommodates large monitors, mid-sized TVs and all-in-one computers weighing up to 30 lbs (13.6 kgs).
The LX provides unparalleled range of motion, being able to accommodate a user’s sitting or standing posture-features 20 inches (51 cm) of vertical adjustment and 62 inches (157 cm) of side-to-side adjustment.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 30 lb
- Compatible with the screen size of 46″
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Lateral Adjustment feature for better reliance and usability
Additional information
| Weight | 17.5000 lbs |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Type | Mounting Arm |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Product Color | Polished Aluminum |
| Compatibility | LCD Monitor |
| Product Series | LX |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Height Adjustable | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Features | Lateral Adjustment,Cable Management,Foldable,Locking System,Tilt,Pan,Rotate |
| Package Contents | <ul><li>LX HD Sit-stand Arm</li><li>Extension</li><li>Desk Clamp Base</li><li>Grommet-mount Base</li><li>40 cm Pole</li><li>VESA Brackets</li></ul> |
| Maximum Screen Size Support | 46" |
| Product Material | Aluminum |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 45-384-026 |
| Brand | Ergotron |












Reviews
There are no reviews yet.