Ergodyne ProFlex Kneeling Pads – Black – Foam
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Rest |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Durability | Petroleum Resistant |
| Features | Silicone-free |
| Length | 21" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 380 |
| Product Name | ProFlex Kneeling Pads |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 18380 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ProFlex 380 Standard Kneeling Pad provides cushioning comfort and knee protection for static kneeling situations. Thick, nitrile rubber (NBR), closed cell foam will keep its shape over time and won't absorb liquids. Durable, closed-cell foam is nonconductive, petroleum-resistant, water-resistant and silicone-free. Convenient, built-in handle allows easy transport and hanging storage, making it the perfect knee cushion for working at your job, garage, garden or home.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Ergodyne ProFlex Kneeling Pads – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Knee Rest |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 16" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Durability | Petroleum Resistant |
| Features | Silicone-free |
| Length | 28" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 385 |
| Product Name | ProFlex Kneeling Pads |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 18385 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ProFlex 385 Large Kneeling Pad provides cushioning comfort and knee protection for static kneeling situations on larger worksurfaces. Beveled safety edge with orange warning stripes offers increased safety. Thick, nitrile rubber (NBR), closed-cell foam will keep its shape over time and won't absorb liquids. Durable, closed-cell foam is nonconductive, petroleum-resistant, water-resistant and silicone-free. Convenient, built-in handle allows easy transport and hanging storage, making it the perfect knee cushion for working at your job, garage, garden or home.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |











