Ergodyne Proflex 925cr6 Performance Dir Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves – Small Size – Lime – Impact Resistant, Cut Resistant, High Visibility, Non-slip Grip, Grip Dots, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab – 1 – 2″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.25" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925CR6 |
| Product Name | ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17292 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your hands from injuries while working dangerous jobs by wearing 925CR6 Dorsal Impact-Reducing Cut-Resistant Gloves. Made with Armortex-backed palm, these gloves are ANSI level 6-approved to protect your hands from extreme cuts caused by sharp objects. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent major hand injuries from crushes, pinches or cuts. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. AX suede and nonslip dots covering palm maximize grip for a nonslip experience when handling tools and moving objects. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. Fluorescent colors and reflective label and binding enhance visibility in low-light conditions for added safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925cr6 Performance Dir Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves – Medium Size – Lime – Impact Resistant, Cut Resistant, High Visibility, Non-slip Grip, Grip Dots, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab – 1 – 2″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925CR6 |
| Product Name | ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17293 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your hands from injuries while working dangerous jobs by wearing 925CR6 Dorsal Impact-Reducing Cut-Resistant Gloves. Made with Armortex-backed palm, these gloves are ANSI level 6-approved to protect your hands from extreme cuts caused by sharp objects. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent major hand injuries from crushes, pinches or cuts. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. AX suede and nonslip dots covering palm maximize grip for a nonslip experience when handling tools and moving objects. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. Fluorescent colors and reflective label and binding enhance visibility in low-light conditions for added safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925cr6 Performance Dir Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves – Large Size – Lime – Impact Resistant, Cut Resistant, High Visibility, Non-slip Grip, Grip Dots, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab – 1 – 2″ Thickness – 13.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.75" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925CR6 |
| Product Name | ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17294 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your hands from injuries while working dangerous jobs by wearing 925CR6 Dorsal Impact-Reducing Cut-Resistant Gloves. Made with Armortex-backed palm, these gloves are ANSI level 6-approved to protect your hands from extreme cuts caused by sharp objects. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent major hand injuries from crushes, pinches or cuts. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. AX suede and nonslip dots covering palm maximize grip for a nonslip experience when handling tools and moving objects. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. Fluorescent colors and reflective label and binding enhance visibility in low-light conditions for added safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925cr6 Performance Dir Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves – Extra Large Size – Lime – Impact Resistant, Cut Resistant, High Visibility, Non-slip Grip, Grip Dots, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab – 1 – 2″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925CR6 |
| Product Name | ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17295 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your hands from injuries while working dangerous jobs by wearing 925CR6 Dorsal Impact-Reducing Cut-Resistant Gloves. Made with Armortex-backed palm, these gloves are ANSI level 6-approved to protect your hands from extreme cuts caused by sharp objects. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent major hand injuries from crushes, pinches or cuts. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. AX suede and nonslip dots covering palm maximize grip for a nonslip experience when handling tools and moving objects. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. Fluorescent colors and reflective label and binding enhance visibility in low-light conditions for added safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925cr6 Performance Dir Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves – XXL Size – Lime – Impact Resistant, Cut Resistant, High Visibility, Non-slip Grip, Grip Dots, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab – 1 – 2″ Thickness – 14.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 14.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925CR6 |
| Product Name | ProFlex 925CR6 Performance DIR Cut-Resistant Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17296 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your hands from injuries while working dangerous jobs by wearing 925CR6 Dorsal Impact-Reducing Cut-Resistant Gloves. Made with Armortex-backed palm, these gloves are ANSI level 6-approved to protect your hands from extreme cuts caused by sharp objects. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent major hand injuries from crushes, pinches or cuts. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. AX suede and nonslip dots covering palm maximize grip for a nonslip experience when handling tools and moving objects. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. Fluorescent colors and reflective label and binding enhance visibility in low-light conditions for added safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















