Ergodyne Proflex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves – Medium Size – Black – Anti-Vibration, Lightweight, Breathable, Seamless, Flexible, Comfortable, Pre-curved Design, Elastic Cuff, Secure Fit, Dirt Resistant, Machine Washable, … – For Riveting, Sanding, Deburring, Demolition, Drilling, Mining, Oil & Gas, Construction, Assembling, Fabrication – 1 – 0.75″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 5.50" |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 0.75" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Japan |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Impact Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9003 |
| Product Name | ProFlex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Fabrication |
| Manufacturer Part Number | 17593 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands safe while handling vibrating tools by wearing these 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves. Palms are made from unique chloroprene to take the brunt of the vibrations to avoid injury. Thinner, pre-curved pad creates flexibility without compromising protection or dexterity. Seamless knit made from a cotton/nylon combination (10-gauge) creates a comfortable, breathable feel. Elastic cuff hugs your wrist for a secure fit that doesn't ride up or need adjusting. Personalize your gloves by writing your name on the ID space to separate yours from others. Gloves are EN ISO 10819: 2013-certified for vibration protection. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves – Large Size – Black – Anti-Vibration, Lightweight, Breathable, Seamless, Flexible, Comfortable, Pre-curved Design, Elastic Cuff, Secure Fit, Dirt Resistant, Machine Washable, … – For Riveting, Sanding, Deburring, Demolition, Drilling, Mining, Oil & Gas, Construction, Assembling, Fabrication – 1 – 0.75″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 5.50" |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 0.75" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Japan |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Impact Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9003 |
| Product Name | ProFlex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Fabrication |
| Manufacturer Part Number | 17594 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands safe while handling vibrating tools by wearing these 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves. Palms are made from unique chloroprene to take the brunt of the vibrations to avoid injury. Thinner, pre-curved pad creates flexibility without compromising protection or dexterity. Seamless knit made from a cotton/nylon combination (10-gauge) creates a comfortable, breathable feel. Elastic cuff hugs your wrist for a secure fit that doesn't ride up or need adjusting. Personalize your gloves by writing your name on the ID space to separate yours from others. Gloves are EN ISO 10819: 2013-certified for vibration protection. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves – Extra Large Size – Black – Anti-Vibration, Lightweight, Breathable, Seamless, Flexible, Comfortable, Pre-curved Design, Elastic Cuff, Secure Fit, Dirt Resistant, Machine Washable, … – For Riveting, Sanding, Deburring, Demolition, Drilling, Mining, Oil & Gas, Construction, Assembling, Fabrication – 1 – 0.75″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 5.50" |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 0.75" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Japan |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Impact Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9003 |
| Product Name | ProFlex 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Fabrication |
| Manufacturer Part Number | 17595 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands safe while handling vibrating tools by wearing these 9003 Certified Lightweight Anti-Vibration Gloves. Palms are made from unique chloroprene to take the brunt of the vibrations to avoid injury. Thinner, pre-curved pad creates flexibility without compromising protection or dexterity. Seamless knit made from a cotton/nylon combination (10-gauge) creates a comfortable, breathable feel. Elastic cuff hugs your wrist for a secure fit that doesn't ride up or need adjusting. Personalize your gloves by writing your name on the ID space to separate yours from others. Gloves are EN ISO 10819: 2013-certified for vibration protection. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |















