Ergodyne ProFlex 814 Thermal Utility Gloves – Thermal Protection – Small Size – Black – Machine Washable, Lightweight, Comfortable, Weather Resistant, Durable, Pull-on Tab, Gauntlet Cuff, Secure Fit, Touchscreen Capable, Reflective Accent, Brow Wipe Thumb – For Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Outdoor, Hunting, Fishing, Smartphone, Tablet PC – 1 – 2″ Thickness – 12.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Glove Length | 12.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Brow Wipe Thumb |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 814 |
| Product Name | ProFlex 814 Thermal Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17332 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working with these 814 Thermal Utility Gloves. Insulated fill provides warmth and comfort while working in cool to cold temperatures without compromising dexterity with bulky material. Weather-resistant outer shell enhances protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Durable, synthetic leather palm provides material longevity for long-lasting use. Gauntlet cuff creates easy on/off movements yet has a secure, comfortable fit. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions for maximum protection. Continue to use your phone without removing gloves. They are perfect for jobs in storage/refrigeration, construction, mining and more. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 814 Thermal Utility Gloves – Thermal Protection – Medium Size – Black – Machine Washable, Lightweight, Comfortable, Weather Resistant, Durable, Pull-on Tab, Gauntlet Cuff, Secure Fit, Touchscreen Capable, Reflective Accent, Brow Wipe Thumb – For Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Outdoor, Hunting, Fishing, Smartphone, Tablet PC – 1 – 2″ Thickness – 12.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.25" |
| Glove Length | 12.50" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Brow Wipe Thumb |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 814 |
| Product Name | ProFlex 814 Thermal Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17333 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working with these 814 Thermal Utility Gloves. Insulated fill provides warmth and comfort while working in cool to cold temperatures without compromising dexterity with bulky material. Weather-resistant outer shell enhances protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Durable, synthetic leather palm provides material longevity for long-lasting use. Gauntlet cuff creates easy on/off movements yet has a secure, comfortable fit. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions for maximum protection. Continue to use your phone without removing gloves. They are perfect for jobs in storage/refrigeration, construction, mining and more. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 814 Thermal Utility Gloves – Thermal Protection – Large Size – Black – Machine Washable, Lightweight, Comfortable, Weather Resistant, Durable, Pull-on Tab, Gauntlet Cuff, Secure Fit, Touchscreen Capable, Reflective Accent, Brow Wipe Thumb – For Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Outdoor, Hunting, Fishing, Smartphone, Tablet PC – 1 – 2″ Thickness – 12.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.25" |
| Glove Length | 12.75" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Brow Wipe Thumb |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 814 |
| Product Name | ProFlex 814 Thermal Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17334 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working with these 814 Thermal Utility Gloves. Insulated fill provides warmth and comfort while working in cool to cold temperatures without compromising dexterity with bulky material. Weather-resistant outer shell enhances protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Durable, synthetic leather palm provides material longevity for long-lasting use. Gauntlet cuff creates easy on/off movements yet has a secure, comfortable fit. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions for maximum protection. Continue to use your phone without removing gloves. They are perfect for jobs in storage/refrigeration, construction, mining and more. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 814 Thermal Utility Gloves – Thermal Protection – Extra Large Size – Black – Machine Washable, Lightweight, Comfortable, Weather Resistant, Durable, Pull-on Tab, Gauntlet Cuff, Secure Fit, Touchscreen Capable, Reflective Accent, Brow Wipe Thumb – For Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Outdoor, Hunting, Fishing, Smartphone, Tablet PC – 1 – 2″ Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Brow Wipe Thumb |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 814 |
| Product Name | ProFlex 814 Thermal Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17335 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working with these 814 Thermal Utility Gloves. Insulated fill provides warmth and comfort while working in cool to cold temperatures without compromising dexterity with bulky material. Weather-resistant outer shell enhances protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Durable, synthetic leather palm provides material longevity for long-lasting use. Gauntlet cuff creates easy on/off movements yet has a secure, comfortable fit. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions for maximum protection. Continue to use your phone without removing gloves. They are perfect for jobs in storage/refrigeration, construction, mining and more. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 814 Thermal Utility Gloves – Thermal Protection – XXL Size – Black – Machine Washable, Lightweight, Comfortable, Weather Resistant, Durable, Pull-on Tab, Gauntlet Cuff, Secure Fit, Touchscreen Capable, Reflective Accent, Brow Wipe Thumb – For Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Outdoor, Hunting, Fishing, Smartphone, Tablet PC – 1 – 2″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Brow Wipe Thumb |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 814 |
| Product Name | ProFlex 814 Thermal Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17336 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working with these 814 Thermal Utility Gloves. Insulated fill provides warmth and comfort while working in cool to cold temperatures without compromising dexterity with bulky material. Weather-resistant outer shell enhances protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Durable, synthetic leather palm provides material longevity for long-lasting use. Gauntlet cuff creates easy on/off movements yet has a secure, comfortable fit. Reflective accents enhance visibility in low-light conditions for maximum protection. Continue to use your phone without removing gloves. They are perfect for jobs in storage/refrigeration, construction, mining and more. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















