Ergodyne ProFlex 800 Glove Liners – Large Size – Black – Anti-Vibration, Durable, Breathable, Half Finger Design, Impact Resistant – 1 – 0.50″ Thickness – 9″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 5.25" |
| Glove Length | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 0.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Impact Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 800 |
| Product Name | ProFlex 800 Glove Liners |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16106 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 800 Glove Liners alone or under work gloves to protect your hands from injury while using equipment. Gel polymer, palm pads minimize shock and impact when using power tools. Half-finger design provides maximum dexterity and control without bulking under other gloves. Breathable, cotton/spandex body creates airflow to prevent moisture buildup while still conforming to your hands for ultimate comfort. These gloves are a great liner for an extra layer of protection. They are perfect for jobs in construction, mining and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 800 Glove Liners – Small/Medium Size – Black – Anti-Vibration, Durable, Breathable, Half Finger Design, Impact Resistant – 1 – 0.50″ Thickness – 9″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small/Medium |
| Glove Width | 5.25" |
| Glove Length | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 0.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Impact Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 800 |
| Product Name | ProFlex 800 Glove Liners |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16104 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 800 Glove Liners alone or under work gloves to protect your hands from injury while using equipment. Gel polymer, palm pads minimize shock and impact when using power tools. Half-finger design provides maximum dexterity and control without bulking under other gloves. Breathable, cotton/spandex body creates airflow to prevent moisture buildup while still conforming to your hands for ultimate comfort. These gloves are a great liner for an extra layer of protection. They are perfect for jobs in construction, mining and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |













