Ergodyne ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair
Login to View Prices
Elevate your document organization effortlessly these file folders. Enjoy quick access to your files, maintaining a tidy setup with these expandable 1/3-cut tab folders. Streamline your filing process, save time, and bring order to your space. Choose Smead for efficient, reliable, and document organization. With a legacy spanning over a century, Smead has consistently emphasized the importance of family heritage, seamlessly weaving their rich history into their present identity. Driven by an unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead leads the way in innovation to provide genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. Ideal for home, office, or classroom use, these folders contain post-consumer recycled material. Enhance your filing experience today.
Additional information
| Weight | 0.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 5.25 × 1.50 in |
| File Folder Width | 14.63" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Size Type | Legal |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Color | Yellow |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Folder Color | Yellow |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| File Tab Position | Assorted |
| Color Family | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 720476179436 |
| MPN | 17943 |
| Brand | Smead |
Ergodyne Proflex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair – 5.25″ Length – Lime – Yarn – Cut Resistant, Moisture Wicking, Adjustable Fit, Comfortable, High Visibility, Heat Resistant, Machine Washable, Breathable, Non-irritating, Lightweight
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Arm Sleeve |
| Sleeve Length | 5.25" |
| Sleeve Width | 1.50" |
| Product Color | Lime |
| Cooling | Yes |
| Product Material | Yarn |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ANSI A4 Level</li> <li>ANSI 105-2016 Level 1</li> </ul> |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7941-CSPR |
| Product Name | ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Fabrication |
| Manufacturer Part Number | 17949 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your arms from cuts while working with sharp objects by wearing these 7941-PR Cut-Resistant Arm Sleeves. TenaLux yarn is ANSI A4-approved for cut protection to keep you safe on the job. They are also ANSI 105-2016 A1-certified for conductive heat-resistance. Moisture-wicking fibers absorb sweat to keep you dry, cool and comfortable. Easily tighten and customize fit on upper arm/bicep with the hook-and-loop strap. Thumb holes keep sleeves in place to prevent constant readjustment. Fluorescent color increases visibility and safety in low-light conditions. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Weight (Approximate) | 40.32 lb |
Ergodyne Proflex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair – 18″ Length – Lime – Kevlar, Yarn – Machine Washable, Heat Resistant, Moisture Wicking, Cut Resistant, Breathable, Comfortable, High Visibility, Adjustable Fit
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Arm Sleeve |
| Sleeve Length | 18" |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Yarn |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Adjustable Fit |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7941-PR |
| Product Name | ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Demolition |
| Manufacturer Part Number | 17943 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your arms from cuts while working with sharp objects by wearing these 7941-PR Cut-Resistant Arm Sleeves. TenaLux yarn is ANSI A4-approved for cut protection to keep you safe on the job. They are also ANSI 105-2016 A1-certified for conductive heat-resistance. Moisture-wicking fibers absorb sweat to keep you dry, cool and comfortable. Easily tighten and customize fit on upper arm/bicep with the hook-and-loop strap. Thumb holes keep sleeves in place to prevent constant readjustment. Fluorescent color increases visibility and safety in low-light conditions. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 2 |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |
Ergodyne Proflex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair – 5.25″ Length – Lime – Yarn – Cut Resistant, Moisture Wicking, Adjustable Fit, Comfortable, High Visibility, Heat Resistant, Machine Washable, Breathable, Non-irritating, Lightweight
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Arm Sleeve |
| Sleeve Length | 5.25" |
| Sleeve Width | 1.50" |
| Product Color | Lime |
| Cooling | Yes |
| Product Material | Yarn |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ANSI A4 Level</li> <li>ANSI 105-2016 Level 1</li> </ul> |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7941-CSPR |
| Product Name | ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Fabrication |
| Manufacturer Part Number | 17947 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your arms from cuts while working with sharp objects by wearing these 7941-PR Cut-Resistant Arm Sleeves. TenaLux yarn is ANSI A4-approved for cut protection to keep you safe on the job. They are also ANSI 105-2016 A1-certified for conductive heat-resistance. Moisture-wicking fibers absorb sweat to keep you dry, cool and comfortable. Easily tighten and customize fit on upper arm/bicep with the hook-and-loop strap. Thumb holes keep sleeves in place to prevent constant readjustment. Fluorescent color increases visibility and safety in low-light conditions. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Weight (Approximate) | 34.56 lb |
Ergodyne Proflex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair – 22″ Length – Lime – Kevlar, Yarn – Machine Washable, Heat Resistant, Moisture Wicking, Cut Resistant, Breathable, Comfortable, High Visibility, Adjustable Fit
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Protective Arm Sleeve |
| Sleeve Length | 22" |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Yarn |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Adjustable Fit |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7941-PR |
| Product Name | ProFlex 7941 Cut-Resistant Protective Arm Sleeve Pair |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Demolition |
| Manufacturer Part Number | 17945 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your arms from cuts while working with sharp objects by wearing these 7941-PR Cut-Resistant Arm Sleeves. TenaLux yarn is ANSI A4-approved for cut protection to keep you safe on the job. They are also ANSI 105-2016 A1-certified for conductive heat-resistance. Moisture-wicking fibers absorb sweat to keep you dry, cool and comfortable. Easily tighten and customize fit on upper arm/bicep with the hook-and-loop strap. Thumb holes keep sleeves in place to prevent constant readjustment. Fluorescent color increases visibility and safety in low-light conditions. Machine-wash sleeves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 2 |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |























Reviews
There are no reviews yet.