Ergodyne ProFlex 651 Elbow Compression Sleeve – 9.06″ – 10.63″ Elbow Circumference – Black – Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Minimum Elbow Circumference | 9.06" |
| Maximum Elbow Circumference | 10.63" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.4" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Machine Wash |
| Length | 4.7" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 651 |
| Product Name | ProFlex 651 Elbow Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Compression |
| Manufacturer Part Number | 16592 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 651 Compression Elbow Sleeves on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Sleeves are made of breathable, supportive knit that doesn't hinder your range of motion. Anti-slip, formfitting material stays in place without constant readjusting throughout your day. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Small (S) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
Ergodyne ProFlex 651 Elbow Compression Sleeve – 11.02″ – 12.60″ Elbow Circumference – Black – Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Minimum Elbow Circumference | 11.02" |
| Maximum Elbow Circumference | 12.60" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.5" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Machine Wash |
| Length | 5.1" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 651 |
| Product Name | ProFlex 651 Elbow Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Compression |
| Manufacturer Part Number | 16593 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 651 Compression Elbow Sleeves on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Sleeves are made of breathable, supportive knit that doesn't hinder your range of motion. Anti-slip, formfitting material stays in place without constant readjusting throughout your day. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Medium (M) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Ergodyne ProFlex 651 Elbow Compression Sleeve – 12.99″ – 14.96″ Elbow Circumference – Black – Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Minimum Elbow Circumference | 12.99" |
| Maximum Elbow Circumference | 14.96" |
| Recommended For | Worker |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.5" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Machine Wash |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 651 |
| Product Name | ProFlex 651 Elbow Compression Sleeve |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Compression |
| Manufacturer Part Number | 16594 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 651 Compression Elbow Sleeves on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Sleeves are made of breathable, supportive knit that doesn't hinder your range of motion. Anti-slip, formfitting material stays in place without constant readjusting throughout your day. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |















