Ergodyne Proflex 325hl Cap Non-Marring Rubber Cap Knee Pads – Hook and Loop
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 325HL Cap Non-Marring Rubber Cap Knee Pads – Hook and Loop – Tan – 840D Nylon, Rubber, Nitrile Butadiene Rubber (NBR) Foam
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Kneeling Pad |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Nitrile Butadiene Rubber (NBR) Foam |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 14" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 325HL |
| Product Name | ProFlex 325HL Cap Non-Marring Rubber Cap Knee Pads – Hook and Loop |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 18326 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made of 840D Nylon, the 325HL Non-Marring Knee Pads protect your knees from scrapes, bruises and minor injuries while working. Foam padding made with nitrile rubber (0.5"/12mm thick) maintains its shape over time while hugging the knee for added support. Rubber cap will not mark or damage delicate surfaces. Nickel-plated, grommet holes surrounding hard cap add an extra layer of protection so the hard cap stays in place. Straps in the back keep the knee pads in place throughout the day. Easily adjust strap comfort with hook-and-loop closure. Long cap size provides more material and a bigger hard cap for extra support. Pads are ideal for work that involves continuous use on your knees.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1 lb |









