Ergodyne ProFlex 260 Soft Slip-On Knee Pads – Black – Foam, Elastic, Woven
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Kneeling Pad |
| Product Color | Black |
| Product Material | Woven |
| Country Of Origin | China |
| Height | 13" |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Padded |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 260 |
| Product Name | ProFlex 260 Soft Slip-On Knee Pads |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 18260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>260 Slip-On Knee Pads protect your knees from scrapes, bruises and minor injuries while working. Easily slip on/off or adjust knee pads to maintain a comfortable fit for all-day wear. Woven, elastic sleeve conforms to your knee for a perfect fit. Wear knee pads over or under clothing with the soft, stretch fabric. Foam padding cushions your knees and avoids aches and strains that would occur without padding protection. Knee pads are great for basic protection while doing strenuous activities that could harm your knees otherwise.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |











