Ergodyne 6842 Shoulder 2-Layer Econo Winter Liner – Polyester, Polyurethane, Fleece – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Head Liner |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 13.5" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6842 |
| Product Name | 6842 Shoulder 2-Layer Econo Winter Liner |
| Application/Usage | Sledding |
| Manufacturer Part Number | 16842 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>To protect your head from the elements, 6842 Shoulder Hard Hat Liner has two layers of insulation: a polyester shell and polyester fleece lining. The 100 percent, polyester fleece lining is soft to the touch for comfortable, all-day wear. This lightweight, thermal liner is shoulder-length to keep your head, neck and ears covered. Hook-and-loop closure creates a customizable fit. Liner fits comfortably under hard hats without adding too much bulk. Attach four exterior hook-and-loop closures to the interior of a hard hat for extra security and warmth. Wear for a dry fit with the water-resistant outer shell. Elastic strip on the forehead area keeps the liner snug against the face to trap body heat and keeps cold out. This liner is ideal for workers in cold environments, such as construction, freight, drilling or mining and more. Use liner while skiing, snowboarding or sledding as well.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
Ergodyne 6842 Shoulder 2-Layer Econo Winter Liner – Polyester, Polyurethane, Fleece – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Head Liner |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 13.5" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Hook & Loop Closure |
| Length | 12.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6842 |
| Product Name | 6842 Shoulder 2-Layer Econo Winter Liner |
| Application/Usage | Sledding |
| Manufacturer Part Number | 16841 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>To protect your head from the elements, the 6842 Shoulder Hard Hat Liner has two layers of insulation: a polyester shell and polyester fleece lining. The 100 percent, polyester-fleece lining is soft to the touch for comfortable all-day wear. This lightweight, thermal liner is shoulder-length to keep your head, neck and ears covered. Hook-and-loop closure creates a customizable fit. Liner fits comfortably under hard hats without adding too much bulk. Attach four exterior, hook-and-loop closures to the interior of a hard hat for extra security and warmth. Wear for a dry fit with the water-resistant outer shell. Elastic strip on the forehead area to keep the liner snug against the face to trap body heat and keep cold out. Fluorescent color enhances visibility in low-light conditions to keep workers safe and seen. This liner is ideal for workers in construction, freight, drilling or mining needing warmth and head protection. Use liner while skiing, snowboarding or sledding as well.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |













