Ergodyne 6812 Ribbed Knit Beanie – Acrylic – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Pattern | Be Tenacious |
| Product Color | Black |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6812 |
| Product Name | 6812 Ribbed Knit Beanie |
| Manufacturer Part Number | 16812 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent acrylic, rib-knit fabric, this 6812 Thermal Rib Knit Beanie is a perfect, cold-weather outfit accessory. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. Beanie is designed to fit under headgear for added warmth while working. Stretchy material provides room for most head sizes. Reflective label creates extra visibility in low-light conditions. Hat is ideal for winter work, such as transportation or even outdoor activities like hunting. Wear this beanie during all seasons because it enhances comfort in any weather condition. Just throw in your back pocket for on-the-go use and stay comfortable while in the elements.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
Ergodyne 6812 Ribbed Knit Beanie – Acrylic – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Pattern | Be Tenacious |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6812 |
| Product Name | 6812 Ribbed Knit Beanie |
| Manufacturer Part Number | 16813 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent acrylic, rib-knit fabric, this 6812 Thermal Rib Knit Beanie is a perfect, cold-weather outfit accessory. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. Beanie is designed to fit under headgear for added warmth while working. Stretchy material provides room for most head sizes. Reflective label creates extra visibility in low-light conditions. Hat is ideal for winter work, such as transportation or even outdoor activities like hunting. Wear this beanie during all seasons because it enhances comfort in any weather condition. Just throw in your back pocket for on-the-go use and stay comfortable while in the elements.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
Ergodyne 6812 Ribbed Knit Beanie – Acrylic – Orange
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Pattern | Be Tenacious |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Lightweight |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6812 |
| Product Name | 6812 Ribbed Knit Beanie |
| Manufacturer Part Number | 16814 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent acrylic, rib-knit fabric, this 6812 Thermal Rib Knit Beanie is a perfect, cold-weather outfit accessory. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. Beanie is designed to fit under headgear for added warmth while working. Stretchy material provides room for most head sizes. Reflective label creates extra visibility in low-light conditions. Hat is ideal for winter work, such as transportation or even outdoor activities like hunting. Wear this beanie during all seasons because it enhances comfort in any weather condition. Just throw in your back pocket for on-the-go use and stay comfortable while in the elements.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |











