Ergodyne 6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights – Fleece – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Snug Fit |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6804 |
| Product Name | 6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights |
| Application/Usage | Outdoor Work |
| Manufacturer Part Number | 16802 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6804 Beanie Hat with LED Lights is a compression hat made with four dual-action, LED Lights. This beanie provides a hands-free lighting solution for any cold weather situation. Switch between two light settings: angled lighting for close-up, detailed tasks and out lights for distant viewing up to 72' away. Its low-profile yet powerful lighting has a runtime of 68 hours for all-day use while working. Wear this hat in cold weather with its soft, compression fleece interior that traps heat for consistent warmth throughout the day. Beanie doesn't bulk under headgear and creates a comfortable fit without excessive material. This beanie is ideal for working outside in low-light conditions such as in garages and warehouses.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <li>6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights</li><li>CR2032 Batteries</li> |
| Weight (Approximate) | 7.84 oz |
Ergodyne 6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights – Fleece – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Snug Fit |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6804 |
| Product Name | 6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights |
| Application/Usage | Outdoor Work |
| Manufacturer Part Number | 16803 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6804 Beanie Hat with LED Lights is a compression hat made with four dual-action, LED Lights. This beanie provides a hands-free lighting solution for any cold weather situation. Switch between two light settings: angled lighting for close-up, detailed tasks and out lights for distant viewing up to 72' away. Its low-profile yet powerful lighting has a runtime of 68 hours for all-day use while working. Wear this hat in cold weather with its soft, compression fleece interior that traps heat for consistent warmth throughout the day. Beanie doesn't bulk under headgear and creates a comfortable fit without excessive material. This beanie is ideal for working outside in low-light conditions such as in garages and warehouses.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <li>6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights</li><li>CR2032 Batteries</li> |
| Weight (Approximate) | 7.84 oz |
Ergodyne 6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights – Fleece – Orange
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Snug Fit |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6804 |
| Product Name | 6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights |
| Application/Usage | Outdoor Work |
| Manufacturer Part Number | 16804 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6804 Beanie Hat with LED Lights is a compression hat made with four dual-action, LED Lights. This beanie provides a hands-free lighting solution for any cold weather situation. Switch between two light settings: angled lighting for close-up, detailed tasks and out lights for distant viewing up to 72' away. Its low-profile yet powerful lighting has a runtime of 68 hours for all-day use while working. Wear this hat in cold weather with its soft, compression fleece interior that traps heat for consistent warmth throughout the day. Beanie doesn't bulk under headgear and creates a comfortable fit without excessive material. This beanie is ideal for working outside in low-light conditions such as in garages and warehouses.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <li>6804 Skull Cap Beanie Hat with LED Lights</li><li>CR2032 Batteries</li> |
| Weight (Approximate) | 7.84 oz |















