Ergodyne 64922-Piece Thermal Multi-Band – Fleece, Polyester – Lime
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Neck Gaiter |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 6.3" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Two Layer Thermal Liner |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6492 |
| Product Name | 64922-Piece Thermal Multi-Band |
| Application/Usage | Skating |
| Manufacturer Part Number | 42330 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6492 2-Piece Thermal Multi-Band is the ultimate defense against cold, wind, snow, sun and dust. Bottom is made with a soft fleece to provide warmth and breathability to your neck. Top is made from moisture-wicking polyester to keep you dry and protected from the elements. Stay fresh all day with the anti-odor treatment that combats intense smells. With its versatile design, wear this multi-band in different ways such as a neck gaiter, face mask or head covering. Material stretches to fit comfortably and accommodates a variety of head sizes. It is ideal for those working outside or for recreational activities. Machine-wash the multi-band to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |











