Ergodyne 6491 Light Gray Fade Reversible Thermal Multi-Band
Login to View Prices
Ergodyne 6491 Light Gray Fade Reversible Thermal Multi-Band – Fleece, Polyester – Light Gray Fade
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Neck Gaiter |
| Product Color | Light Gray Fade |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 6.3" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Machine Washable |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6491 |
| Product Name | 6491 Light Gray Fade Reversible Thermal Multi-Band |
| Application/Usage | Skating |
| Manufacturer Part Number | 42322 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6491 Reversible Thermal Multi-Band is the ultimate defense against cold, wind, snow, sun and dust. Interior, soft fleece provides warmth and comfort in cold temperatures. Exterior, moisture-wicking polyester dries fast and absorbs sweat for all-day wear. Reverse the double-sided, multi-band based to your preference. Stay warm on a frigid day or stay covered and dry on a cool day. Material stretches to fit comfortably and accommodates a variety of head sizes. Wear it as a neck gaiter, face mask, head covering, hat, dew rag and other protection. Machine-wash the multi-band to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |









