DURABLE® TABLET HOLDER Desk Stand
Login to View Prices
92 in stock
DURABLE Tablet Holder Table – 9.5″ x 6.1″ x 7.2″ x – Steel, Aluminum, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) – 1 Each – Silver
Additional information
| Weight | 3.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 10.25 × 5.50 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Brand Name | Attribute7Value |
| Product Name | Attribute10Value |
| Features | Attribute8Value |
| Manufacturer | Attribute9Value |
| Attribute2Name | Silver |
| Attribute1Name | Tablet PC Holder |
| Depth | 7.2" |
| Width | 6.1" |
| Attribute11Name | 893023 |
| Attribute13Name | Desktop Tablet Holder is suitable for the professional use of tablets in offices, at reception desks and in sales and exhibition rooms. With its elegant surfaces and excellent stability, it is also a great tool for presentations. Easy-to-use design allows you to quickly insert and remove your tablet. Rotatable design offers snap-in points at every 90 degrees for portrait or landscape viewing. Aperture in the holder serves as charging cable outlet for the tablet. Flexible, tilt angle adjustment of the arm can be moved from 0 degrees to 88 degrees. Variable fit accommodates all tablets from 7" to 13". <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1046037016.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| Attribute14Name | 1 Each |
| Attribute3Name | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Attribute12Name | |
| UPC | #N/A |
| MPN | 893023 |
| Brand | Durable Office Products Corp. |




















Reviews
There are no reviews yet.