Samsill Durable View Binders
Login to View Prices
Samsill Durable View Binders
Samsill Durable View Binders – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 225 Sheet Capacity – 1″ Ring – 3 x D-Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Polypropylene, Chipboard – Black, Blue, Red, Green – Durable, Clear Overlay, Ink-transfer Resistant, Wear Resistant, Tear Resistant – 4 / Pack
Additional information
| Weight | 0.7200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.63 × 1.75 × 11.50 in |
| Binder Color Assortment | Red |
| Color Family | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Front Cover Insert Size | 11 x 9.75 |
| Binder Sheet Capacity | 250 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Binder Color(s) | Assorted |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer recycled content, 30% total recycled content. |
| Spine Insert Size | 1 x 11 |
| Back Cover Insert Size | 11 x 8.5 |
| Binder Size Capacity | 1" |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Insert Description | Back |
| Binder Style | View |
| Inside Pocket Description | One Back |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Number of Rings | 3 |
| UPC | 050362003119 |
| MPN | MP46409 |
| Brand | Samsill® |
| product-type | Ring Binder |
| sheet-size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| fastener-type | D-Ring |
| binder-capacity | 1" |
| sheet-capacity | 225 |
| sheet-standard | Letter |
| number-of-fasteners | 3 |
| fastener-location | Back-mounted |
| total-number-of-pockets | 2 |
| pocket-location | Internal |
| ring-size | 1" |
| country-of-origin | United States |
| color | Green |
| brand-name | Samsill |
| manufacturer | Samsill Corporation |
| product-name | Durable View Binders |
| manufacturer-part-number | MP46409 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Durable, three-ring View Binder is ideal for daily use at your home, school or office. Binder is made with polypropylene and chipboard and features a clear overlay with a nonglare finish. PVC-free, nonstick material won't transfer ink or lift copy from materials inserted into the cover or placed inside the binder. Lid-mounted, D-shaped rings create a rivetless spine to a professional look that impresses during presentations. The 1" binder holds up to 225 sheets to keep all your documents in one, convenient place for easy organization. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1074224567.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 4 / Pack |
| material | Chipboard |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.